Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2020 in Inne |

Budowa gołębnika – wskazówki

Budowa gołębnika – wskazówki

W głowach osób marzących o hodowli gołębi kiełkują często marzenia o stworzeniu własnego gołębnika samodzielnie – oszczędzając pieniądze, dopasowując projekt idealnie do swoich potrzeb i codziennie, odwiedzając gołębnik, czując satysfakcję z wykończenia swojego miejsca na ziemi własnymi rękami. Wielu początkujących hodowców obawia się jednak tego procesu, nie mając odpowiedniej wiedzy i martwiąc się o ewentualne problemy, których nie mogli przewidzieć, a które prawdopodobnie pojawią się w czasie budowy lub po jej zakończeniu. Oto kilka praktycznych wskazówek odnośnie tego, co należy wziąć pod uwagę przy budowie własnego gołębnika.

Otoczenie

Ten punkt jest szczególnie ważny w przypadku budowy gołębnika wolnostojącego, jednak zależnie od okolicy, w której mieszkamy, może mieć znaczenie także dla gołębników wiszących lub ulokowanych na strychu. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie umieszczać gołębnika w pobliżu wysokich drzew, innych budynków oraz innych obiektów, które mogą utrudniać ptakom swobodny lot. Unikać należy szczególnie linii energetycznych oraz łączności telefonicznej. Wziąć pod uwagę należy także potencjalne zagrożenia dla higieny i siedliska drapieżników. Na wszelki wypadek, ze względów sanitarnych, nie powinniśmy umieszczać gołębnika w bezpośrednim sąsiedztwie innych zwierząt gospodarskich.

Zagospodarowanie przestrzeni

Przed przystąpieniem do budowy, należy wziąć pod uwagę ile gołębi docelowo zamieszka w naszym gołębniku. Minimalna liczba przestrzeni na dwie pary wynosi metr kwadratowy. Należy pamiętać także o podzieleniu gołębnika na przynajmniej dwie sekcje, w celu rozdzielenia par w porze zimowej.

Jak zrobić cele lęgowe dla gołębi?

Cele lęgowe wykonać możemy z drewna lub płyty, pamiętając o dokładnym stosowaniu wymiarów. Wbrew pozorom, hodowcom najwięcej trudności nastręcza zwykle nie sama konstrukcja, a zamontowanie zamknięcia do poszczególnych cel. Zamontowanie śrub pod właściwym kątem może bowiem wymagać wykorzystania specjalistycznych narzędzi.