Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2018 in Kuchnia i kulinaria |

Co dać zamiast słodyczy

Co dać zamiast słodyczy

Kilkadziesiąt lat temu opinia publiczna skłaniała się ku tezie, że cukier jest bardzo zdrowy. Plakaty informacyjne nawoływały do zwiększonej podaży cukru. Hasła typu: ,, Matko, nie żałuj dziecku cukru”, czy,, Cukier krzepi” były na porządku dziennym. Dzisiaj wiemy czym jest cukier. Wielu rodziców szuka rozwiązań na zdrowe zamienniki słodyczy.

 

Przyzwyczajenie może rodzić złe nawyki. Gdy maluch od pierwszych lat życia je lizaki i cukierki, odebranie tego przywileju może być dla niego zbyt bolesne. Dlatego już od momentu wyrośnięcia pierwszych ząbków, musimy pomyśleć co dać zamiast słodyczy.
Wszystkie produkty eko i bio mogą być odpowiednie dla dzieci. Musimy jednak czytać etykiety. Zdarza się, że na pierwszy rzut oka, zdrowe zamienniki słodyczy mają syrop glukozowy lub słodziki.
Gdy nie mamy pojęcia, co dać zamiast słodyczy, możemy wypróbować domowe przepisy. Smaczne ciasteczka owsiane na bazie miodu są o niebo lepsze niż wafelki z marketu. Gotowe babeczki lub muffiny ze sklepu mogą zawierać w swoim składzie celulozę lub chemiczne aromaty. Takie składniki są nie tylko niezdrowe, ale i powodują alergie.

 

Czasami wybór tego, co dać zamiast słodyczy jest ograniczony przez wybiórczość pokarmową naszego dziecka. Kiedy pociecha nie lubi pestek lub miodu, możemy zaproponować owoce. Mandarynki lub winogrona mają naturalną fruktozę, ale i tak wygrywają, jeśli chodzi o skład z kolorowym lizakiem, barwiącym język.
Zdrowe zamienniki słodyczy możemy zrobić w domu lub kupić w eko sklepie. Prawidłowe i świadome wybory żywieniowe, kształtują dobre nawyki u najmłodszych. Pokazywanie różnych wariantów zastąpienia cukru czymś wartościowszym, zaowocuje w przyszłości dobrą formą i ładną sylwetką naszych pociech.