Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 21, 2018 in Kuchnia i kulinaria |

Co zrobić, żeby dziecko chciało jeść?

Co zrobić, żeby dziecko chciało jeść?

Dzieci mają więcej kubków smakowych niż dorośli, przez to mogą silniej odczuwać intensywność potraw. Posiadają też ściśle określone preferencje żywieniowe. Wielu rodziców myśli, co zrobić żeby dziecko chciało jeść, nie tylko wybrane dania, ale próbowało też nowych smaków.

 

Nawyki żywieniowe powinny być budowane od najmłodszych lat. Musimy podawać maluchowi różnorodne dania, tak aby miał możliwość wyboru. Początkowo dziecko może domagać się tylko określonych potraw, ale konsekwentne podawanie innych składników, może zachęcić dziecko do spróbowania nowości.
Gdy rodzice skarżą się, że,,moje dziecko nie chce jeść”, muszą dokładnie prześledzić jadłospis pociechy. Zbyt duża ilość słodkich przekąsek hamuje apetyt. Lekko kwaśne potrawy, w tym zupy zwiększają produkcję soku żołądkowego i zwiększają chęć na wartościowe jedzenie.

 

Szukając odpowiedzi na pytanie, co zrobić żeby dziecko chciało jeść możemy poradzić się pediatry lub dietetyka. Syropy na apetyt są zawsze ostatecznością. Dobry specjalista na stwierdzenie, że moje dziecko nie chce jeść, nie przepisze suplementu, ale pomoże wyłapać błędy żywieniowe i ustali plan.
Wybiórczość i marudzenie mogą być spowodowane naciskami ze strony opiekunów. Posiłek, który przebiega w spokojnej atmosferze i bez ponaglania jest przyjemnością. Nigdy nie można na siłę karmić dzieci. Nie należy też opierać się na przestarzałych radach, które kwestię, co zrobić żeby dziecko chciało jeść sprowadzają do wprowadzenia dyscypliny. Takie podejście jest prostą drogą do zaburzeń odżywiania.

 

Gdy problemy z posiłkami nas przerastają, możemy udać się do psychologa. Lekarz, który usłyszy, że,,moje dziecko nie chce jeść”, będzie szukał przyczyny w psychice malucha. Narodziny młodszego rodzeństwa, rozwód, czy nowe przedszkole mogą sprawić, że dziecko przeżywa silny stres. Niechęć do jedzenia może być wynikiem traumy lub innych przykrych wydarzeń. Pamiętajmy, by nie nazywać dzieci niejadkami. Etykietki nadane nam w dzieciństwie ciągną się całymi latami, hamując rozwój i ograniczając możliwości.