Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2019 in Kuchnia i kulinaria |

Czy weganizm jest zdrowy

Czy weganizm jest zdrowy

Zdrowy tryb życia powiązany jest z aktywnością fizyczną, unikaniem nałogów oraz zbilansowaną dietą. W poszukiwaniu recepty na długowieczność i poprawę formy, wiele osób decyduje się na przejście na weganizm. Co powinniśmy wiedzieć zanim zrezygnujemy z mięsa i produktów odzwierzęcych?

 

Pytanie, czy weganizm jest zdrowy zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Młody rozwijający się człowiek potrzebuje wszystkich składników odżywczych, w tym białka zwierząt. Przejście na weganizm dziecka musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Zdarza się, że wyniki badań nie pozwalają na wprowadzenie diety wegańskiej u dzieci. Anemia lub inne schorzenia są przeciwwskazaniem do rezygnacji z mięsa.
Jeśli nie wiemy czy weganizm jest zdrowy, powinniśmy nie tylko skonsultować się z lekarzem, ale też zastanowić się dlaczego chcemy przestać jeść mięso. Przejście na weganizm ma zazwyczaj ideologiczne pobudki. Emocjonalne podejście do zasad żywienia może być złym pomysłem.

 

Unikanie takich produktów jak jajka czy mleko może pogorszyć nasze zdrowie. W początkowej fazie zdarza się, że czujemy przypływ sił, ale długotrwały weganizm osłabia. Gdy przejście na weganizm wiąże się z problemami ze wzrokiem, sennością lub niedokrwistością powinno to być sygnałem ostrzegawczym. Wówczas pytanie na temat tego, czy weganizm jest zdrowy nie ma sensu. Jeśli nadal nie chcemy jeść mięsa, możemy wprowadzić do jadłospisu tłuste ryby oraz jajka. Zawierają one dużo cennych składników i pomogą nam wrócić do formy.