Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2019 in Kuchnia i kulinaria |

Jak oszczędnie gotować

Jak oszczędnie gotować

Jeśli przyjrzymy się domowym wydatkom, z łatwością dostrzeżemy, że lwią część naszych pieniędzy, przejadamy. Wydatki na żywność generują ogromne koszty. Według badań, jeśli wydajemy na produkty spożywcze więcej niż 30% naszych dochodów, nie możemy uważać się za zamożnych ludzi. Zatem, jak oszczędnie gotować, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie zbankrutować?

 

Mając na myśli tanie obiady dla całej rodziny, możemy wypróbować przepisy na jednogarnkowe potrawy. Ryż z sosem pomidorowym, warzywami i mięsem jest niezwykle smaczny i odżywczy.
Kiedy zastanawiamy się, jak oszczędnie gotować, powinniśmy zacząć przyrządzać zupy. Wywar na mięsie, okraszony kaszą, ziemniakami i marchewką pozwoli zaspokoić głód w ciągu dnia i starczy nam na długo. Nie wyrzucajmy mięsa z wywaru, ponieważ możemy je zjeść jako drugie danie. Umiejętnie podsmażone i doprawione będzie smakowało wszystkim domownikom.
Dobrym pomysłem na tanie obiady dla całej rodziny są też zapiekanki. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli szukamy przepisu na pyszną i niedrogą zapiekankę, zajrzyjmy do internetu. W sieci znajdziemy miliony przepisów na oszczędne potrawy.

Jeżeli myślimy, jak oszczędnie gotować, powinniśmy pamiętać, że własnoręcznie przygotowane potrawy będą zazwyczaj tańsze niż, tzw. gotowce czy półprodukty. Kopytka z ziemniaków, które zostały po obiedzie są nie tylko tańsze, ale i zdrowsze niż gotowy produkt w sklepie.
Tanie obiady dla całej rodziny, nie mogą być monodietą. Jedzenie samych ziemniaków, czy makaronu powoduje niedobór witamin i mikroelementów. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, kiedy opiekujemy się seniorami lub dziećmi.