Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 26, 2020 in Rozrywka |

Metropolia w sercu Kujaw

Metropolia w sercu Kujaw

Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce oraz największym w województwie kujawsko-pomorskim. To ważny port rzeczny, dzięki któremu w przeszłości przez miasto wiódł jeden z głównych szlaków handlowych. Biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo Torunia na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że wizerunkowo wygrywa właśnie on: większość Polaków pewnie skojarzy Toruń z Mikołajem Kopernikiem, piernikami czy licznymi zabytkami. Być może trudniej odpowiedzieć na pytanie z czego słynie Bydgoszcz jednak błędem byłoby pomijać Bydgoszcz na turystycznej mapie Polski gdyż jest to piękne i niezwykle atrakcyjne miasto.

Żegluga i żużel

Z pewnością Bydgoszcz to miasto żyjące wokół wody. Właśnie z wodą związana jest jego historia. Jak już wspomnieliśmy, dzięki lokalizacji portu Bydgoszcz była w przeszłości ważnym przystankiem na szlakach handlowych. Dzięki Kanałowi Bydgoskiemu miasto osiągnęło sukces gospodarczy i wykorzystało swój potencjał. W Bydgoszczy powstała również stocznia oraz funkcjonująca po dziś dzień Żegluga Bydgoska (obsługuje m.in. Bydgoski Tramwaj Wodny). Również znajdująca się przy Brdzie Wyspa Młyńska to jedno z bardziej interesujących miejsc na mapie Bydgoszczy – zielona przestrzeń, gdzie znajdują się liczne instytucje kulturalne.
Fani czarnego sportu z pewnością kojarzą Bydgoszcz właśnie z żużlem – siedzibę ma tutaj znany klub Polonia Bydgoszcz. Sama Bydgoszcz natomiast była reklamowana jako “Miasto Sportu” (miłośników piłki nożnej być może zaciekawi fakt, że urodził się tutaj Zbigniew Boniek).

Miasto pysznego jedzenia

W Bydgoszczy znajduje się wiele sprawdzonych lokali, w których można dobrze zjeść. Miasto, podobnie jak całe Kujawy, słynie z gęsiny i to właśnie potrawy z tego mięsa znajdziemy w najczęściej w restauracyjnym menu. Oprócz gęsiny, możemy spróbować również czerniny – rosołu z dodatkiem krwi kaczki. Tradycyjnym i pożywnym bydgoskim daniem są również mączne kluski podawane ze skwarkami lub kapustą.

Muzeum…brudu

Wymieniając kolejne miejsca znajdujące się na liście “z czego słynie Bydgoszcz” nie sposób nie wspomnieć o ciekawym muzeum – Muzeum Mydła i Historii Brudu. W przeszłości w mieście wytwarzano mydło, zapewne stąd wziął się więc pomysł na utworzenie tego typu placówki. Wewnątrz zapoznamy się z niewątpliwie interesującą historią ludzkiej higieny zaś do największych atrakcji należeć będzie pewnie możliwość zrobienia własnoręcznie kostki mydła.

Mówiąc o tym, z czego słynie Bydgoszcz na pewno warto również wspomnieć o bogatej ofercie kulturalnej (Galeria Sztuki Nowoczesnej czy Opera Nova), frymarku bydgoskim (targ lokalnego rękodzieła i produktów) czy pomniku
Łuczniczki (będącym jednym z symboli miasta). Bydgoszcz to miasto, które na pewno warto odwiedzić!