Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 28, 2019 in Inne |

Mój kot ma łupież! Jak sobie z nim poradzić? Najczęstsze powody wystąpienia u kota łupieżu.

Mój kot ma łupież! Jak sobie z nim poradzić? Najczęstsze powody wystąpienia u kota łupieżu.

Koci łupież, to wyjątkowo dokuczliwa choroba, z którą muszą zmierzyć się koty niemal w każdym wieku. Choć złuszczający się w niewielkiej ilości naskórek jest niegroźny, niewłaściwa pielęgnacja kociej skóry, może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego, który wymagać będzie natychmiastowej pomocy weterynarza.

Czym jest koci łupież? Jak powstaje i jak sobie z nim poradzić?

Koci łupież, to nic innego, jak złuszczający się, martwy naskórek. Może pojawić się punktowo, lub pokryć niemal każdy centymetr kociej skóry, dlatego istotne jest jego szybkie zdiagnozowanie oraz leczenie.
Łupież u kota przyczyny:
– Zbyt długie przebywanie kota w ogrzewanym pomieszczeniu
– Źle zbilansowana dieta
– Otyłość
– Alergie
– Niewłaściwe kosmetyki
– Zbyt długie wygrzewanie się na słońcu
– Pasożyty
– Rzadkie wyczesywanie sierści.
Do najczęściej używanych metod walki z kocim łupieżem zalicza się regularne wyczesywanie sierści. Zwykły i z pozoru banalny zabieg kosmetyczny, umożliwia pozbycie się martwego naskórka, który wywołuje podrażnienie skóry. Jeśli widzisz, że Twój kot się częściej drapie, nie karz go, tylko weź do reki ulubioną szczotkę i pomóż mu pozbyć się tego uciążliwego problemu.
Kolejną, skuteczną metodą walki z łupieżem, jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze, wysuszy skórę kota powodując przy tym podrażnienia. Aby uniknąć stanu zapalnego, zakup specjalny nawilżacz powietrza, lub zmniejsz temperaturę grzania w pomieszczeniu, w którym znajduje się Twój kot, a dokuczliwa przypadłość, szybko zniknie.
Niestety, nie zawsze domowe sposoby pomogą wyleczyć koci łupież. Jeśli wprowadziłeś zmiany w stylu życia kota, oraz jego pielęgnacji, a w dalszym ciągu problem się utrzymuje, koniecznie udaj się się do lekarza weterynarii. Nie każdy domowy sposób, jest wstanie wyleczyć problemy skórne, dlatego niezbędne może okazać się zastosowanie specjalistycznych leków, które złagodzą świąd oraz nawilżą skórę. Pamiętaj, kot to nie człowiek! Nie podawaj mu żadnych kosmetyków oraz lekarstw, przeznaczonych dla człowieka. Ich skład, znacząco różni się od produktów dla kotów, dlatego mogą pogorszyć jego samopoczucie. Udaj się do specjalisty i pomóż kotu przejść przez ten ciężki i uciążliwy dla niego okres.