Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 3, 2019 in Inne |

Największe koty w praktyce

Największe koty w praktyce

Każdy z nas ma swoje własne wymagania co do domowego pupila. Niektórzy preferują zwierzęta jak największe. Co prawda największe koty świata to zwierzęta, które żyją na wolności, to jednak od wielu lat mamy możliwość hodowli wielkich kotów domowych takich jak rasa savanach również w Polsce. czasami jednak i tak marzy nam się taki dziki mruczek będący dla nas kudłatym przyjacielem. A może jednak i domowe koty osiągają nieprzeciętne rozmiary?

Koci rekordziści

Chociaż przeciętny kot osiąga wagę około 3-5 kilogramów, a przedstawiciele największych ras około 10, to jednak również w świecie zwierząt zdarzają się rekordziści, których gabaryty przekraczają podręcznikowe wymiary. wśród takich gigantów możemy wymienić mieszkańca Australii, kota imieniem Himmy, który ponoć ważył ponad 21 kilogramów, miał metr długości i 38 cm wysokości w kłębie. Rekordzista zmarł w 1986 roku i do tej pory nikt nie pobił jego wyników.
Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje kotka Meow ważąca prawie 18 kilogramów, której nadwaga niestety nie wyszła na zdrowie. Kotka żyła tylko 2 lata w schronisku w Stanach Zjednoczonych.
Ostatnie miejsce na podium zajmuje kocur Elvis, który jest wielkości trzylatka i waży 17 kilogramów. Niestety podobnie jak inne koty ze spora nadwagą on również ma problemy zdrowotne związane z ponadprogramowymi kilogramami.
Gdy marzymy by nasz domowy mruczek przypominał puchatego misia, którego możemy w każdej chwili przytulać lub gdy nie żałujemy mu kalorycznej karmy warto zwrócić uwagę na wymienionych wyżej rekordzistów. Chociaż budzą podziw osiągniętymi rozmiarami, to niestety zbędne kilogramy powodują u nich liczne choroby. Z tego własnie powodu tak ważna jest zbilansowana dieta naszego kota. Jeżeli weterynarz zwraca nam uwagę na temat wagi naszego mruczka należy powziąć czasem radykalne kroki. Niestety nadwaga tonie słodkie fałdki i miękkie futerko ale poważny problem, który ma negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila i jak widać na wymienionych powyżej przykładach może skrócić jego życie.