Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 15, 2021 in Inne |

Oleje sojowe dla zwierząt – ekonomiczne i zdrowe

Oleje sojowe dla zwierząt – ekonomiczne i zdrowe

Olej sojowy, który jest wykorzystywany w karmieniu zwierząt hodowlanych przynosi wiele korzyści hodowcom. Jego główną zaletą jest poprawa smakowitości zjadanych przez zwierzęta pasz oraz znaczące podniesienie walorów odżywczych jaj i mięsa. Czym charakteryzuje się olej z soi i jakie cenne składniki zawiera?

Olej sojowy – cenne kwasy dla Twoich zwierząt

Ten energetyczny komponent zawiera przede wszystkim niezbędne kwasy omega 3, które bardzo korzystnie wpływają na rozwój i samopoczucie zwierząt. Dzięki kwasom, produkty hodowli, takie jak jaja, mięso i mleko zawierają optymalne proporcje kwasów NNKT.

Realne oszczędności i przyrosty masy

Jedną z ważniejszych zalet stosowania oleju sojowego jest fakt, iż jest on komponentem, który podnosząc smakowitość paszy, przyczynia się do tego, że nawet pasze o średniej smakowitości są niezwykle chętnie zjadane przez zwierzęta. Ponadto, olej ten jest bardzo sycący, co z kolei przyczynia się do tego, że pasza nigdy się nie marnuje, ale możliwe jest oszczędne jej podawanie bez obawy o niskie przyrosty masy. Pamiętajmy jednak, że to pasze treściwe są podstawą diety zwierząt, dlatego zachowując zdrowy rozsądek nie wolno dopuścić do sytuacji, w której zwierzęta zjedzą za mało paszy treściwej, a za dużo oleju.

Olej odgumowany – czym się charakteryzuje?

Odgumowany olej, jako dodatek do pasz treściwych może być odgumowany. Proces odgumowania polega na odśluzowaniu, odszlamowaniu i degumingu produktu, tak aby nie zawierał on już substancji, która przypomina gumę. Olej odgumowany jest stosowany, jako doskonały natłuszczacz paszowy i stanowi wyśmienity dodatek do wszystkich pasz treściwych.

Ekonomiczny olej dla zwierząt

Stosowanie oleju z soi nie tylko ma wyjątkowe walory smakowe i energetyczne, ale prowadzi także do oszczędności. Tak jak było powiedziane powyżej, pasza treściwa wzbogacona olejem nie marnuje się, ale samo stosowanie oleju nie rujnuje też kieszeni hodowcy. Ze względu na walory energetyczne i smakowe, zwierzęta osiągają szybciej optymalna masę, co znacząco skraca czas hodowli. Szybki wzrost i odpowiednią waga, a co za tym idzie wzmożona wydajność hodowli są niewątpliwą zaletą związaną ze stosowaniem tego oleju.

A może olej sojowy NON GMO?

Ekologiczny olej paszowy może być stosowany w hodowlach ekologicznych, gdzie jednym z wymogów jest karmienie zwierząt paszą treściwą, wolną od GMO. Taka hodowla podlega kontrolom i niemożliwe jest użycie mieszanek, pasz treściwych oraz komponentów takich jak olej z soi, jeśli nie są one pozyskiwane w sposób wykluczający użycie pestycydów lub innych substancji, uważanych za nie ekologiczne. Olej NON GMO będzie oczywiście nieco droższy od oleju zwykłego, natomiast korzyści z jego stosowania są takie same. Jeśli przepisy nie nakładają na hodowcę wymogu używania pasz i dodatków ekologicznych, wówczas tańszy olej będzie idealny, w niczym praktycznie nie ustępując dodatkom eko. Zarówno olej eko, jak i popularny olej z soi charakteryzują się wysoką smakowitością, przynoszą oszczędności dla hodowcy, oraz zwiększają walory odżywcze produktów pochodzących z hodowli.