Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 5, 2018 in Kuchnia i kulinaria |

Witamina, która pomoże ci zachować zdrowie na długie lata

Witamina, która pomoże ci zachować zdrowie na długie lata

 

Wraz z rozpoczęciem jesieni w mediach zaczynają pojawiać się reklamy witaminy d3. Jest to spowodowane faktem, że za oknem mamy coraz mniej słońca i nasz organizm musi jakoś uzupełnić niedobory. Witamina d jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Nie jest jednak jedyną o jakiej poziom powinniśmy dbać.

Czym grozi niedobór witaminy b1?

Aby zachować dobrze funkcjonujący organizm warto zastanowić się czy nie cierpimy na niedobór tiaminy czyli witaminy b1. Do myślenia powinny nam dać takie objawy jak zaburzenia koncentracji, spadek nastroju czy problemy z pamięcią. Niedobór tiaminy może mieć poważne konsekwencje. W skrajnych przypadkach prowadzi do wystąpienia choroby Beri-beri czyli zaburzonej pracy mięśni i niewydolności układu krążenia.

Nadmiar witaminy b1

Tiamina nadmiar tej witaminy raczej nie występuje. Jest ona filtrowana przez nerki i wydalana z moczem. W rzadkich przypadkach może wystąpić nadwrażliwość na witaminę b1 podawaną w zastrzykach. Warto zatem zadbać o naturalne źródła tiaminy. Znajdziemy ją w takich podstawowych produktach jak kasza jaglana, gryczana czy ziemniaki. Spora ilość jest również w ryżu i soczewicy.

Jeśli zależy nam aby zachować zdrowie na długie lata ważne jest zwracanie uwagi na to co jemy. Poza wyżej wymienionymi produktami należy postawić na przewagę warzyw i owoców w swojej diecie. Ważne żeby posiłki były spożywane regularnie i w odpowiedniej dla nas ilości. Należy je celebrować, spożywać powoli, nie zerkając przy tym w smartfon czy telewizor.