Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 22, 2020 in Rozrywka |

Zaskakujące ciekawostki z życia Wietnamczyków.

Zaskakujące ciekawostki z życia Wietnamczyków.

Ciekawostki o Wietnamie:

Kulinarne zaskoczenia

– Wietnam jest największym na świecie eksporterem orzechów nerkowca.
– Żmijówka, to popularna w Wietnamie nalewka z… wężem, a najlepiej kilkoma i to jadowitymi. Jest to wino z ryżu a węża zatapia się w nim na ostatnim etapie produkcji, według Wietnamczyków wino to ma właściwości uzdrawiające.
– Mlaskanie w trakcie jedzenie jest oznaką, że jedzenie smakuje, im głośniejsze odgłosy mlaskania tym wyrażany jest większy podziw i uznanie dla kucharza.
– Najlepszy sos rybny pochodzi własnie z Wietnami, a swój niepowtarzalny smak zawdzięcza warunkom klimatycznym.

Niezręczne zachowania

– Dotykać czyjejś głowy, odbierane jest jako zagrożenie gdyż w głowie znajduje się duch człowieka, nie należy tego robić.
– Machanie do drugiej osoby ręką lub palcem jest nieuprzejme.
– Nie należy również trącać Wietnamczyka za ramię.
– Chcąc okazać komuś szacunek nie należy patrzeć mu w oczy.
– Zbyt głośne prowadzenie rozmów rozmowy, wzbudza w dezaprobatę.

Popularne nazwisko i czerwone wesele

– Nawięcej Wietnamczyków nosi nazwisko Nguyễn, zaś zupełnym zaskoczeniem jest to, że prawie 40% mieszkańców takie właśnie nosi nazwisko. Z kolei w kulturze wietnamskiej kobiety prawie zawsze zachowują swoje nazwisko rodowe po wstąpieniu w związek małżeński.
– W Wietnamie to czerweień a nie biel kojarzy się ze ślubem, kolor ten uznawany jest za kolor szczęścia a Wietnamczycy wierzą że czerwone wesele przyniesie młodej parze szczęśliwe chwile.

Jarmark miłości

Opisując ciekawostki o Wietnamie nie można nie wspomnieć o odbywającym się raz do roku na przełomie kwietnia i maja w górskiej miejscwości Khau Vai niebywałym jarmarku miłości. Tradycja tego festiwalu sięga ponad 100 lat. Co roku przybywają na tę uroczystość wszstkie osoby stanu wolnego aby spotkać potencjalną kandydatkę lub kandydata do małżeństwa. Jest to także okazja do spotkania się z ukochaną osoba, z którą ze względów finansowych nie ma możliwości związać się na stałe. Jak głosi legenda jarmark powstał aby upamiętnić niespełnioną miłość pewnej wietnamskiej pary.