Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lis 11, 2020 in Kuchnia i kulinaria |

Jak wybrać odpowiedni olej do smażenia?

Które rodzaje oleju są naprawdę najlepsze do smażenia — i czy naprawdę tak źle jest smażyć na maśle? Oto kilka porad na temat zdrowego i bezpiecznego smażenia.

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy wyborze dobrego oleju do smażenia jest smak i tutaj zwykła rzecz, która ma znaczenie: czy olej jest tłoczony na zimno, czy poddawany obróbce cieplnej. Oleje tłoczone na zimno często mają zjełczały smak po podgrzaniu.

Lepiej nie smażyć na zimno tłoczonych olejach — i ogólnie wszystkich rodzajach oliwach z oliwek. Powodem jest to, że dają za dużo smaku, a potrawa nie ma przecież smakować olejem.
Zaleca się smażenie w olejach o neutralnym smaku, takich jak olej rzepakowy lub olej z pestek winogron — lub w oleju słonecznikowym, lub oleju kokosowym.

Jak wybrać odpowiedni olej do smażenia

Jaki olej jest najzdrowszy do smażenia

W sklepach znajdziesz wiele różnych olejów spożywczych, ale nie wszystkie są tak samo zdrowe. To zależy od tego, jakie kwasy tłuszczowe zawiera olej i jak olej jest używany.
Istnieją trzy rodzaje kwasów tłuszczowych w olejach spożywczych. Wszystkie znajdują się w olejach spożywczych, ale w różnych stężeniach. Te trzy typy to:

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe: Ten rodzaj jest głównym składnikiem kwasów tłuszczowych w rybach, orzechach i niektórych rodzajach nasion
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe: wysokie stężenie m. in. w awokado, oliwkach, rzepaku i migdałach
  • Nasycone kwasy tłuszczowe: Dominujący rodzaj kwasów tłuszczowych w tłuszczach zwierzęcych, takich jak masło i olej kokosowy.

Profesor zebrał tłuszcz.
Znaleziono wielu mieszkańców Leicester, którzy przekazali pozostałości oleju po smażeniu do zespołu badawczego.
Następnie naukowcy zbadali pozostałości oleju, aby określić rodzaje oleju, który po usmażeniu zawierał największe ilości utlenionych tłuszczów.
Zespół przyjrzał się w szczególności ilości aldehydów w pozostałościach olejowych. Aldehydy w nawet niewielkich ilościach są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i raka.

Masło zdało test
Największe stężenie aldehydów w pozostałościach po smażeniu znalazł Martin Grootveld w oleju kukurydzianym i oleju słonecznikowym. Doprowadziło to Martina Grootvelda do wyciągnięcia następujących wniosków:
• Olej słonecznikowy i kukurydziany są w porządku, o ile nie są narażone na nadmierne ciepło — jak podczas smażenia.
• Oliwa z oliwek i olej rzepakowy lepiej przeszły test. Te formy oleju spożywczego pozostawiły o wiele mniej aldehydów. Zaskakujące było to, że to samo dotyczy masła i gęsiego tłuszczu.
Profesor Martin Grootveld, na podstawie wyników swoich badań, woli smażyć na maśle niż na oleju kukurydzianym lub słonecznikowym, chociaż masło zawiera wiele nasyconych kwasów tłuszczowych.

jaki olej jest najzdrowszy do smażenia

5 wskazówek dotyczących bezpiecznego smażenie

Na podstawie badań Martin Grootveld i jego zespół opracowali 5 wskazówek dotyczących używania olejów spożywczych i tłuszczów do przygotowywania jedzenia:

  1. Staraj się smażyć mniej — szczególnie w wyższych temperaturach.
  2. Zmniejsz zużycie oleju.
  3. Usuń nadmiar oleju z powierzchni tego, na czym smażysz — na przykład za pomocą papieru kuchennego.
  4. Wybierz nasycone lub nienasycone tłuszcze do smażenia. Nie dlatego, że są zdrowsze, ale dlatego, że pozostawiają mniej szkodliwych substancji.
  5. Najlepszy olej do smażenia, według Martina Grootvelda, to oliwa z oliwek, ponieważ zawiera idealne połączenie nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz małe dawki tłuszczów wielonienasyconych (10 procent).