Masz marchewkę i nie wiesz, jak ją wykorzystać ? Oto przepisy z marchewki
Marchewki nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż jest warzywem powszechnie znanym. Często pojawia się w naszej kuchni i chyba nie ma takiej osoby, która nie znałaby jej smaku. Ma sporo właściwości odżywczych i wpływa pozytywnie na nasz organizm. Jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Oczywiście smak potraw z udziałem marchewki jest indywidualną kwestią każdego z nas. Jednak każdy może znaleźć coś dla siebie wśród mnóstwa przepisów, w których pojawia się to popularne warzywo.
Oto kilka propozycji na to, co można przygotować z marchewki:
1. Sok marchewkowy
Sok przygotowany ze świeżej marchwi jest chyba najbardziej popularnym przepisem na jej zastosowanie. Jego podstawowa wersja ogranicza się do użycia samej marchewki. Nie znaczy to jednak, że nie możemy połączyć jej z innymi warzywami lub owocami. Możemy tworzyć przeróżne kompozycje smakowe z udziałem składników, które po prostu lubimy. Do popularnych kompozycji zalicza się:
– sok marchewkowy z bananem i jabłkiem
Składniki
– 6 dużych świeżych marchewek
– 2 jabłka
– 1 duży banan
– miód (opcjonalnie)
Przygotowanie
Marchewki i jabłka należy starannie umyć, obrać ze skórki i pokroić na kawałki. Z banana również usuwamy skórę i wraz z innymi składnikami umieszczamy go w sokowirówce. Użycie tego urządzenia jest najbardziej prostą opcją wykonania soku. Na koniec możemy doprawić sok odrobiną miodu i przystroić listkiem świeżej mięty.
– sok marchewkowy z malinami i pomarańczą
Składniki
– 6 marchewek
– 2 garście świeżych malin
– 1 pomarańcza
– cukier (opcjonalnie)
Przygotowanie
Marchewki myjemy, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Maliny również myjemy i wraz z marchewkami umieszczamy w sokowirówce. Gotową mieszankę wzbogacamy sokiem wyciśniętym z pomarańczy i całość mieszamy. Do soku możemy dodać cukier, miód lub syrop z agawy.
– sok marchewkowy z jabłkiem, limonką i selerem naciowym
Składniki
– 4 marchewki
– 3 jabłka
– 1 łodyga selera naciowego
– 2 limonki
– opcjonalnie cukier, miód lub syrop z agawy
Przygotowanie
Marchewki należy umyć i obrać ze skórki, jabłka również. Łodygę selera, marchewki i jabłka przepuszczamy przez sokowirówkę. Do uzyskanego soku dodajemy sok z limonek i w razie potrzeby wzbogacamy cukrem, syropem lub miodem.
Jeśli sięgamy po marchewkę ekologiczną, to nie obierajmy jej ze skórki która zawiera mnóstwo składników odżywczych.
2. Kremowa zupa marchewkowa z mlekiem kokosowym
Składniki
– 6 marchewek
– 1 cebula
– 4 ziemniaki
– 1 puszka mleka kokosowego
– 600 ml bulionu warzywnego
– 1 pomarańcza
– kawalątek imbiru (1 cm)
– 2 łyżki oleju roślinnego
– curry, sól, pieprz
– opcjonalnie płatki chili
Sposób przygotowania :
Do garnka, w którym chcemy ugotować zupę dajemy olej, na którym smażymy umytą i pokrojoną w kostkę cebulkę. Po dwóch minutach smażenia umieszczamy w nim marchewkę (oczywiście również umytą) i pokrojoną w grubsze plasterki. Całość mieszamy i podsmażamy pod przykryciem kolejne 2 minuty. Po tym czasie dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i całość zalewamy bulionem warzywnym. Mieszamy zawartość garnka którą wzbogacamy sokiem wyciśniętym z pomarańczy, posiekanym imbirem oraz curry, solą i pieprzem. Ilość curry oczywiście zależy od naszych upodobań smakowych, jednak zalecane są minimum 2 łyżeczki proszku. Po 15 minutach gotowania dodajemy do zupy mleko kokosowe. Po zagotowaniu całości odstawiamy garnek z palnika i blendujemy jego zawartość.
Do zupy możemy podać świeże pieczywo lub grzanki.
3. Marchewka z batatem w sosie curry
Składniki :
– 1/2 pączka zielonej cebulki
– 2 ząbki czosnku
– 4 marchewki
– 1 duży batat
– 1 puszka mleka kokosowego
– 3 łyżeczki curry, sól, pieprz
– opcjonalnie płatki chili
– 2 łyżki oleju roślinnego
Sposób przygotowania :
Zielone łodyżki cebulki myjemy i kroimy, następnie na patelni z rozgrzanym olejem smażymy je wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Po dwóch minutach smażenia dodajemy obrany, umyty i pokrojony w kostkę batat, mleko kokosowe oraz curry, sól i pieprz. Całość gotujemy około 7 minut i wzbogacamy wszystko pokrojoną w plasterki marchewką. Następnie gotujemy 10 minut i odstawiamy na minimum pół godziny do ” przegryzienia się smaków”.
Podajemy z ryżem lub świeżym pieczywem.
4. Surówka z marchewki i jabłka
Składniki :
– 6 dużych marchewek
– 4 jabłka
– opcjonalnie 2 łyżki cukru
Przygotowanie :
Marchewkę myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Jabłka myjemy i również ścieramy, tylko tym razem korzystamy z oczek dużych. Całość mieszamy i wzbogacamy cukrem, jeśli surówka wymaga naszym zdaniem dosłodzenia.
Najlepiej smakuje, gdy schłodzimy ja w lodówce.
5. Marchewka z ciecierzyca w sosie pomidorowym
Składniki :
– 2 marchewki
– 1/2 szklanki bulionu warzywnego
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 400 g ciecierzycy z puszki lub słoika
– 1/2 czerwonej papryki
– pasta pomidorowa
– 2 pomidory
– 1 cm imbiru
– 2 łyżki oleju roślinnego
– 2 łyżeczki curry, sól, pieprz
– opcjonalnie natka zielonej pietruszki lub listki bazylii
Sposób przygotowania :
Na patelni z rozgrzanym olejem smażymy umytą i pokroją w kostkę cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekany imbir. Po około 2 minutach dodajemy marchewkę. Oczywiście umytą, obraną i pokrojoną w plasterki. (marchewkę kroimy w plastry, następnie plasterki kroimy na połówki). Całość mieszamy, zalewamy bulionem warzywnym i dusimy przez 5 minut pod przykryciem.
Pomidory myjemy, usuwamy z nich skórki i kroimy w kostkę. Ciecierzycę należy odcedzić i wraz z pokrojonymi pomidorami dodać do reszty składników. Całość wzbogacamy pastą pomidorową, przyprawami i gotujemy 10 minut. Całość możemy oprószyć posiekaną natką pietruszki lub bazylią.
Podajemy z ryżem, kaszą gryczaną, makaronem lub po prostu ze świeżym pieczywem.
6. Marchewkowe frytki z piekarnika
Składniki :
– 4 marchewki
– 4 łyżki oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
– 1 ząbek czosnku
– przyprawy: sól, pieprz, papryka, tymianek, zioła prowansalskie, oregano
Sposób przygotowania :
Marchewkę starannie myjemy i jeśli nie jest warzywem ekologicznym to obieramy ze skórki. Następnie kroimy w słupki i umieszczamy w misce.
Do szklanki wlewamy olej, dodajemy obrany i posiekany czosnek oraz wszystkie przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy i zalewamy marchewkowe słupki. Następnie rozprowadzamy olej najlepiej palcami, tak aby okrył starannie marchewkę. Przekładamy frytki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i umieszczamy ją w nagrzanym piekarniku (180 stopni) i po 40 minutach możemy cieszyć się smakiem marchewkowych frytek.
Ilość soli i przypraw zależy od naszych upodobań.
Frytki podajemy z dipami. Znakomicie sprawdzają się w połączeniu z marchewką: dip czosnkowy lub bardziej orientalny w smaku dip curry. Możemy również zamiast dipów wykorzystać serek śmietankowy z ziołami.
7. Kotlety z marchewki
Składniki :
– 6 marchewek
– ząbek czosnku
– 1 nieduża cebula
– 2 jajka
– garść posiekanej pietruszki
– 1 łyżka mąki
– 1 łyżka bułki tartej, plus bułka tarta do obtaczania kotlecików
– sól, pieprz
– olej roślinny
Sposób przygotowania :
Marchewkę należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Do miski, w której znajduje się starta marchewka dokładamy jajka, pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Jeśli nie mamy praski, to po prostu drobno go kroimy. Następnie wzbogacamy zawartość miski o mąkę i bułkę oraz przyprawy.
Natkę zielonej pietruszki myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Jest ona ostatnim składnikiem, który dodajemy do masy marchewkowej. Wszystko starannie mieszamy i formujemy małe kotleciki. Obtaczamy je w bułce tartej i na rozgrzanym na patelni oleju smażymy z obu stron na złocisty kolor.
Smakiem marchewki możemy się cieszyć nie tylko po jej obróbce. Możemy spożywać ją na surowo (oczywiście po starannym oczyszczeniu) ot tak po prostu, nawet bez obierania. Niestety nie wszystkie marchewki możemy zjadać ze skórką, tylko te zakupione jako produkt organiczny, lub te z przydomowego ogródka, które nie posiadają szkodliwych substancji.
Najnowsze komentarze