Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sie 21, 2019 in Inne |

Parafia Błaszki

W okolicach Bielska Podlaskiego znajduje się przepiękna Parafia Błaszki, W której to odnajdziemy wiele zabytków. Warto jednak przyjrzeć się samej parafii i znajdującemu się tam kościołowi pod wezwaniem Świętej Anny. Stanowi on piękny zabytek a o samej parafii możemy się więcej dowiedzieć na jej stronie, którą naprawdę warto odwiedzić. Warto również poświęcić dzień czy dwa na zaplanowanie trasy, dzięki której będziemy mogli zapoznać się z okolicznymi zabytkami.

Historia parafii

Warto przybliżyć kilka informacji na temat znajdującego się w tej parafii kościoła. Budowę tej świątyni rozpoczęto 1779 z inicjatywy ówczesnego proboszcza tej parafii, czyli księdza Stanisława Kossowskiego. Dzięki jego działaniom powstała świątynia barokowa, o prostej i klasycznej bryle z jedną wieżą, którą możemy podziwiać po dziś dzień.
W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek świętej Anny, czyli matki Marii. Dzieło to namalował Józef Balukiewicz, zajmujący się głównie tematyką historyczną.
We wnętrzu dekorowanym skromnymi polichromiami, takimi jak wizerunki św. Franciszka, św. Wojciecha, czy herbem biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i stiukiem, umieszczono sześć ołtarzy. Z kolei we wnętrzu prezbiterium umieszczono marmurowy, klasycystyczny nagrobek generała Józefa Lipskiego, czyli właściciela miasta Błaszki oraz takich dóbr, jak Kazimierz Biskupi i Miłkowice. Walczył on w insurekcji kościuszkowskiej i był jednym z przywódców powstania wielkopolskiego na obszarze ziemi kaliskiej.
Jak widać w małej miejscowości również możemy napotkać niesamowite zabytki, dzięki którym możemy się zachwycać kunsztem. Warto więc poświęcić czas i zobaczyć co kryje {b2]Parafia Błaszki[/b2].
Wystarczy raz na jakiś czas zjechać z utartego szlaku, by móc napotkać własnie tego rodzaju świątynie czy doskonale zachowane i zadbane pałace. Szczególnie, ze cały czas przybywa tych zabytków o których ktoś po wielu latach sobie przypomniał i dzisiaj znowu możemy się cieszyć ich pięknem, nawet jeśli mają status stałej ruiny.