Pages Menu

Categories Menu

Posted by on gru 11, 2021 in Kuchnia i kulinaria |

Przepis na najlepszy domowy biały chleb.

Delikatny i pyszny, z odrobiną słodyczy, a nie jak chudy biały chleb ze sklepu, ten domowy przepis na białe pieczywo jest łatwy i składa się z prostych składników. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o robieniu idealnego bochenka chleba domowego.

Jest coś głęboko satysfakcjonującego w kromce białego chleba. A kiedy to dobro białego chleba jest domowej roboty? Najlepsze! Poza tym kto nie uwielbia zapachu świeżo upieczonego chleba? Im więcej chleba będziesz piekł, tym lepiej przy tym poczujesz i instynktownie będziesz wiedzieć, jak ma wyglądać twoje ciasto na chleb.

Czym jest klasyczny chleb?

Pyszny domowy chleb jest tradycyjnie wypiekany tylko z:

  • mąki
  • wody
  • drożdży
  • miodu
  • soli
  • masła (lub innego rodzaju tłuszczu)

Warto też dodać trochę kwasu cytrynowego (lub octu). Jest to opcjonalne, ale zapewnia dwie rzeczy.

  • Kwasowość pomaga zachować miękkość chleba. Podobno pomaga to również w konserwacji chleba, ale ilość, którą dodaje się w tym przepisie, prawdopodobnie nie będzie mieć na to znaczącego wpływu.
  • Kwasek cytrynowy dodaje również nieco kwaskowatości bochenkowi chleba, podobnie jak kwasowość zakwasu nadaje mu charakterystyczną „kwaśność”. Kwasek cytrynowy dodaje również głębi smaku temu klasycznemu przepisowi na białe pieczywo. Ale tutaj kwaskowatość nie jest tak wyraźna jak na zakwasie.

Wskazówki dotyczące przygotowania idealnego domowego chleba.

Użyj miksera stojącego.

Ułatwia cały proces. Ciasto można wyrabiać ręcznie, ale w ten sposób rozwój glutenu w cieście zajmuje trochę czasu. (Chociaż czasami fajnie jest ręcznie ugniatać ciasto, wielokrotnie tłukąc ciasto. Świetne, aby wyładować nagromadzoną frustrację!). Tylko uważaj, aby nie „rozerwać” chleba podczas ręcznego wyrabiania.

Nie bój się włożyć tam rąk i poczuć konsystencję ciasta.

To jedyny sposób, aby upewnić się, że uzyskasz odpowiednią konsystencję. Ilość wody lub mąki potrzebna do wypieku tego domowego białego chleba może się nieznacznie różnić za każdym razem. Użyj tego przepisu jako przewodnika i pamiętaj, że może być konieczne dostosowanie go w zależności od pogody oraz rodzaju mąki i użytych składników.

Możesz użyć mąki pszennej lub chlebowej. W przypadku mąki chlebowej może być konieczne użycie trochę dodatkowej wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, ponieważ im więcej białka w mące, tym więcej wilgoci będzie potrzeba, aby uzyskać miękką konsystencję. Używanie mąki chlebowej również doprowadzi do uzyskania tekstury chleba, co jest również niesamowicie pożądane.

Aby uniknąć rozmoczenia dna chleba, nie zostawiaj chleba w formie do całkowitego ostygnięcia.

Pozostaw w formie tylko na około 10-15 minut, a następnie umieść na ruszcie, aby całkowicie ostygł. Zapobiega to tworzeniu się skroplin na formie i rozmoczeniu chleba.

Kolejną bardzo pomocną wskazówką, jest ostygnięcie chleba w piekarniku.

Gdy chleb jest upieczony, wyłącz piekarnik i pozwól mu ostygnąć w środku, przy półotwartych drzwiach piekarnika. Lub jeśli masz dopiekać więcej, odstaw chleb do ostygnięcia w ciepłym miejscu wolnym od przeciągów. Jeśli chleb schładza się zbyt szybko, na skórce mogą powstawać zmarszczki. Nie wpływa to jednak na smak, a jedynie na wygląd. Jednak zimą może to być czasami nieuniknione.

Wybór odpowiedniej formy do chleba.

Możesz zrobić ten przepis na biały chleb w formie bochenka o wymiarach 22 cm x 12 cm, aby uzyskać najlepsze wyniki. Ale patelnia do bochenków 23 cm x 13 cm też będzie działać. Jeśli jednak użyjesz formy o wymiarach 23 cm x 13 cm, powstały bochenek chleba nie będzie miał tak dużej wysokości (lub kształtu).

Jak uformować idealny bochenek chleba?

Następnym krokiem po wyrośnięciu ciasta chlebowego jest uformowanie z niego kształtu, który zmieści się w formie do pieczenia chleba.

Ciasto chlebowe wywróć na posypaną mąką powierzchnię i spłaszcz na prostokąt. Usuwa to nadmiar powietrza, który powstał w cieście podczas wyrastania. Dłuższy bok tego prostokąta powinien być nieco krótszy niż forma do chleba.

Aby mieć pewność, że masz ciasno uformowany bochenek chleba, zwiń ciasto, jednocześnie ściskając brzeg ciasta. Ściśnij szwy ciasta, wsuń boki i również wciśnij je w ciasto. Ważne jest, aby ciasno zwinąć ciasto, jednocześnie ściskając je w siebie. Zapobiega to tworzeniu się dużych kieszeni powietrznych wewnątrz ciasta podczas garowania i pieczenia.

Wszystkie szwy ciasta powinny być z jednej strony, natomiast z drugiej strony gładkie i mocno naciągnięte (bez zmarszczek). Następnie ostrożnie umieść to w przygotowanej formie i delikatnie wciśnij w rogi i dno formy. Przykryj i odstaw go ponownie.

Jak sprawdzić, kiedy chleb jest gotowy do pieczenia?

Drugi czas wyrastania może się znacznie różnić w zależności od temperatury otoczenia i pogody. Udowodnienie może trwać znacznie dłużej zimą niż latem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakich znaków należy szukać, aby wiedzieć, kiedy bochenek chleba został prawidłowo wyrośnięty i jest gotowy do pieczenia.

Ciasto na chleb uniesie się około 4 cm ponad krawędź foremki pośrodku. Utworzy kopułę, więc po prostu spójrz na foremkę z boku, aby zobaczyć, jak bardzo uniosła się ponad krawędź.
Gdy delikatnie wbijesz ciasto palcem wskazującym, powstanie wgłębienie, które pozostanie, jeśli ciasto jest idealnie wyrośnięte. Jeśli ciasto odbije się bez pozostawienia wgniecenia, oznacza to, że jest niedostatecznie wyrośnięte. Jeśli wgniecenie powoduje, że ciasto się zapada, oznacza to, że ciasto jest nadmiernie wyrośnięte i może być konieczne ponowne zagniatanie i ponowne formowanie ciasta oraz ponowne wyrośnięcie.