Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 27, 2020 in Kuchnia i kulinaria |

Jak nie marnować żywności – praktyczne porady

Marnowanie żywności to dość popularny problem. Nie planujemy posiłków i zakupów, idziemy do marketu i kupujemy to, na co mamy ochotę. Później niestety borykamy się z trudnościami wykorzystania wszystkich produktów przed terminem ważności. Jak sobie z tym poradzić?

Na początek poznaj przyczyny

Żyjemy w czasach, kiedy na półkach sklepów niczego nie brakuje. W dodatku na niemal każdym rogu znajdziemy warzywniak, sklep spożywczy lub market. Mamy świadomość, że w każdej chwili możemy wyskoczyć po coś, na co mamy ochotę, tym samym skazując zawartość lodówki na kosz. Kolejnym powodem marnowania żywności jest przygotowywanie zbyt dużych porcji dań, przez co czasem nawet połowa zawartości talerza jest wyrzucana oraz nieprawidłowe przechowywanie żywności, które przyspiesza proces psucia się jedzenia.

Po pierwsze: Planuj zakupy

Bez wcześniej przygotowanej listy zakupów, skazujesz się na zmarnowanie choćby kilku produktów, które kupisz. Szczególnie, jeśli lubisz jeść świeże warzywa i owoce, przetwory z krótką datą ważności, pić świeżo wyciskane soki. Jeśli w dodatku połączysz brak listy z zakupami z pustym żołądkiem, możesz być pewna, że nie zaliczysz ich do udanych i bardzo prawdopodobne, że będziesz musiała wybrać się do sklepu jeszcze raz, bo zapomnisz o wszystkim co ważne, a Twoja szafka ze słodkościami i przekąskami prawdopodobnie się nie zamknie.

Jak planować zakupy

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na zakupy po śniadaniu czy obiedzie. Dzięki temu zapewnisz sobie odrobinę ruchu po posiłku oraz nie ogarnie Cię szał zakupowy głodnego żołądka domagającego się dawki cukru. Poza zaplanowaniem godziny na zakupy, stwórz listę rzeczy do kupienia na podstawie rozpiski śniadań, obiadów i kolacji na kolejny tydzień. Zaczynaj więc od sporządzenia jadłospisu, a następnie od listy produktów potrzebnych do sporządzenia posiłków. Z taką listą idź do sklepu, ale uważaj na wszystkie promocje i rabaty! Kupuj rozważnie i nie ulegaj promocjom na rzeczy, których i tak nie używasz.

Po drugie: Właściwe przechowywanie

Bardzo często zdarza się, że robimy większe zakupy raz w tygodniu. Co zrobić by zachować świeżość warzyw i owoców na dłużej, by starczyły nam do kolejnego wyjścia do sklepu? Odpowiedź jest prosta – odpowiednio ją przechowywać. Zadbaj więc o odpowiednie akcesoria do przechowywania. Niektóre posiłki będą wymagały bardzo dobrej szczelności pudełek, inne odprowadzania wilgoci. Nigdy jednak nie decyduj się na przechowywanie pieczywa, owoców i warzyw w foliowych workach nawet, jeśli zostały tak zapakowane przez producenta. Zwróć również uwagę na to, które z zakupionych produktów tak naprawdę potrzebują lodówki. Z doświadczenia wiem, że często wykładamy do niej zbyt wiele i owoce takie jak banan, ananas czy arbuz wolą zostać w temperaturze pokojowej.

 

Pamiętaj, by przed schowaniem zakupów do lodówki, zamrażarki czy po prostu do pudełek przechowujących jedzenie umyć produkty pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Jeśli zadbasz o odpowiednie akcesoria do żywności unikniesz zbyt szybkiego gnicia, pleśni i psucia się zakupionych produktów i przedłużysz ich żywotność. Nie zmarnujesz nie tylko jedzenia, ale również swoich pieniędzy.