Czy płytę MDF można malować farbami?
Płyta MDF (skrót z angielskiego Medium Density Fibreboard) to niedrogi i wszechstronny materiał, który jest używany w branży budowlanej, wykończeniowej i meblarskiej. Jednak, aby uzyskać najlepsze wykończenie i pomóc płycie MDF dopasować się do Twojego domu i potrzeb, trzeba ją pomalować.
Do malowania płyty MDF potrzebne będą: farba, wałek do kaloryferów, pędzel do kaloryferów, papier ścierny/szlifierka ręczna, maska na twarz. Zanim jednak rozpocznie się malowania, należy do tego odpowiednio przygotować powierzchnię płyty MDF. Istnieje kilka sposobów przygotowania krawędzi płyty MDF przed nałożeniem farby. Opcja, którą wybierzesz, zależy od tego, jak gładkie wykończenie chcesz uzyskać.
Jeśli krawędzie mają być widoczne powinny być jak najgładsze. Można ją wypełnić wypełniaczem do drewna i zetrzeć. Jest to jednak czasochłonne, zwłaszcza jeśli jest dużo krawędzi do przygotowania. Alternatywnie można zainwestować w taśmę do oklejania krawędzi płyt MDF. Jest to również czasochłonne, ale pozwoli uzyskać najlepsze wykończenie. Jeśli krawędzie nie będą jednak widoczne, wystarczy je zeszlifować, aby były gładkie.
Płyta MDF jest uniwersalna i łatwa w obróbce, ale niestety nie lubi wilgoci. Nie jest wodoodporna, dlatego, jeśli wilgoć dostanie się do płyty, może ona pęcznieć i wypaczać się, przez co pozostanie bezużyteczną. Na szczęście, można temu zaradzić. Należy zastosować specjalistyczny podkład, który zabezpieczy płytę. Różne jego rodzaje są dostępne na rynku, w najlepszych sklepach i marketach meblowych.
Po nałożeniu podkładu i uszczelnieniu płyty MDF można użyć dowolnej farby, aczkolwiek dobrze jest unikać emulsji. Jeśli zależy Ci na mocnym i trwałym wykończeniu, dodaj warstwę farby podkładowej i wykończ ją lakierem typu eggshell, satynowym lub z połyskiem, w zależności od tego, jaki rodzaj wykończenia chcesz uzyskać.
Płyta MDF jest dość chłonnym materiałem, dlatego przeważnie wymaga zastosowania co najmniej dwóch warstw podkładu. Czasami koniecznym może się okazać nałożenie nawet i trzeciej warstwy – zwłaszcza na krawędziach płyty.
Po nałożeniu drugiej warstwy lekko przetrzyj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym o ziarnistości 180. Jeśli farba jest nierówna na całej powierzchni, należy nałożyć kolejną warstwę. Najlepiej byłoby pomalować obie strony płyty MDF. Jeśli jednak jedna strona nie będzie nigdy widoczna, można ją pozostawić.
Po zakończeniu gruntowania, przetarciu i wytarciu wilgotną szmatką – pozostaw do wyschnięcia – możesz nałożyć warstwę nawierzchniową. Liczba warstw zależy od wybranej farby, ale aby uzyskać trwałe, dobrze wyglądające wykończenie, prawdopodobnie potrzebne będą dwie. Jeśli nakładasz dwie warstwy, pamiętaj, aby pomiędzy nimi lekko przeszlifować i wytrzeć, aby pozbyć się kurzu. Im lepiej się przygotujesz, tym lepsze uzyskasz wykończenie.
Najnowsze komentarze