Co zrobić z kaszy manny? Właściwości i wpływ na zdrowie
Kasza manna, w niektórych regionach nazywana również grysikiem, to pszenna, bardzo drobno zmielona kaszka, która chętnie podawana jest jako gęsta zawiesina na mleku z dodatkami – zwykle owocami, syropami, bakaliami i musami owocowymi. Kasza manna często kojarzy nam się z dietą dziecięcą i niemowlęcą, jednak chętnie spożywana jest również przez dorosłych, w szczególności przez osoby będące na różnego rodzaju dietach odchudzających i zdrowotnych.
Kasza manna – właściwości prozdrowotne
Kasza manna jest polecana dla osób, które posiadają różnego rodzaju problemy trawienne i schorzenia żołądkowe – jest wyjątkowo lekkostrawna, przez co mogą ją jeść osoby na specjalnych dietach. Posiada dosyć dużą ilość fosforu, potasu i wapnia. Znajduje się w niej również stosunkowa duża ilość żelaza, które jest niezwykle ważne dla funkcjonowania układu kostnego, krwionośnego i nerwowego. Kasza manna jest stosunkowo kaloryczna – zawiera około 350kcal w 100g – jednak należy pamiętać, że znacząco powiększa ona swoją objętość podczas gotowania, przez co już niewielka jej ilość będzie stanowić sycący posiłek. Kasza manna wytwarzana jest z mąki pszennej, przez co zawiera dużą ilość glutenu – białka, które może powodować alergie pokarmowe oraz którego nie należy spożywać w przypadku schorzeń takich jak celiakia i różnego rodzaju chorób związanych z pracą jelit i zaburzeniami flory bakteryjnej.
Co zrobić z kaszy manny?
Kasza manna chętnie wykorzystywana jest jako deser. Przyrządza się ja na mleko oraz podaje z ulubionymi, słodkimi dodatkami. Doskonale pasują do niej różnego rodzaju owoce, musy i przetwory. Grysik na wodzie może stanowić alternatywę dla makaronu w aromatycznym i zdrowym rosole. Kasza manna świetnie sprawdza się jako produkt zagęszczający różnego rodzaju zupy, gulasze i sosy. Przygotować z niej możemy również słodkości i zupę mleczną. Kasza manna może zastąpić ryż lub bułkę tartą w potrawach z mięsa mielonego (np. klopsach czy kotletach mielonych, które następnie są smażone bądź gotowane).
Najnowsze komentarze