Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 25, 2022 in Kuchnia i kulinaria |

Jedz dobrze, żeby czuć się dobrze

Popularne przysłowie mówi, że jesteś tym, co jesz. Liczne badania przeprowadzane przez współczesnych naukowców potwierdzają, że jest w nim sporo racji. Jakość produktów, które jemy na co dzień, w zauważalny sposób wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Nie warto na niej oszczędzać, nie oznacza to jednak, że musimy wydawać większość naszej wypłaty na produkty spożywcze. Wystarczy wybierać je mądrze!

Co jeść, żeby czuć się dobrze?

Podstawą naszej diety powinny być owoce i warzywa. Najlepiej wybierać te sezonowe, dostarczane przez lokalnych sprzedawców. Trudno oczekiwać, że truskawki, które już w lutym kuszą pięknym wyglądem na supermarketowych półkach będą pełne wartości odżywczych. Zamiast nich warto sięgnąć po jabłka, czy pomarańcze, które o tej porze roku są nie tylko zdecydowanie zdrowsze, ale i smaczniejsze.

Jeśli jesz mięso, wybierz te jakości premium z hodowli bez antybiotyków. Dobre mięso nie jest niestety tanie, ale w tym przypadku większy koszt zakupu gwarantuje nam lepszy skład produktu. Aby zaoszczędzić, możemy zaplanować swój jadłospis tak, żeby nie jeść mięsa codziennie. Jeden-dwa mięsne obiady w tygodniu, na przemian z rybami i daniami ze strączków to zdecydowanie lepszy wybór niż codzienne sięganie po wątpliwej jakości mięso i produkty mięsne tylko dlatego, że kuszą nas niską ceną.

Powinniśmy pamiętać również o dostarczaniu swojemu organizmowi zdrowych tłuszczów. Wbrew powszechnie utartej opinii nie muszą one jednak pochodzić z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, czy popularnego oleju kokosowego. Równie wartościowe źródło tłuszczów stanowi nasz rodzimy olej rzepakowy, którego bardzo często nie doceniamy.

Z czego możemy zrezygnować?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowego jadłospisu, bazującego na produktach premium, a jednocześnie chciałbyś nieco zaoszczędzić, pomyśl o tym, by wyeliminować ze swojego codziennego menu wysoko przetworzone produkty. To właśnie gotowe dania i przekąski często stanowią największą część naszych codziennych wydatków na jedzenie, jednocześnie nie wnosząc do naszej diety nic cennego. Zamiast kupować kolejną mrożoną pizzę, czy chipsy, kup raczej lepszej jakości jajka, czy warzywa od lokalnego dostawcy. Twój organizm z pewnością będzie Ci za to wdzięczny.

A jeśli nie masz czasu gotować?

O ile większość z nas w teorii doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak powinien wyglądać dobrze skomponowany jadłospis, o tyle wprowadzenie tych założeń w praktykę niestety nie jest już takie proste. W codziennym zabieganiu wielu z nas brakuje czasu na spokojne zjedzenie posiłku, nie wspominając już o jego przygotowaniu. Wciąż jednak nie oznacza to, że w takiej sytuacji jesteśmy skazani na niezdrowe gotowce. Możemy zamawiać obiady w restauracjach bazujących na produktach premium, takich jak Dom Smaków, czy zdecydować się na catering dietetyczny. Wbrew pozorom takie rozwiązania nie muszą zrujnować naszego domowego budżetu. Gotowe jedzenie oznacza rzadsze wizyty w sklepie i mniej marnowanego jedzenia, a to przekłada się na realne oszczędności.