Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 27, 2020 in Rozrywka |

Zasady gry w sudoku

Szarady i to proste gry, które swoją popularność zawdzięczają geniuszowi tkwiącemu w prostocie. Czy wiesz jak zagrać w sudoku i jakie zasady rządzą tą azjatycką grą liczbową? Jedno jest pewne, aby zagrać w sudoku, trzeba wykazać się logicznym myśleniem i analityką. W innym wypadku łatwo jest polec już na starcie podczas rozwiązywania kolejnych problemów. Warto mieć więc zaplecze matematyczne lub rozwiniętą dedukcję, która jest tutaj niezmiernie pożądana.

Jak wygląda pole w sudoku?

Przyglądając się planszy, w oczy rzuca się duży kwadrat, podzielony na kilka mniejszych. Okazuje się bowiem, że w sudoku magiczna liczba to liczba dziewięć. W dużym kwadracie znajduje się dziewięć mniejszych, a każdy z nich ma w sobie dziewięć pól. Co więcej, dziewięć pól mają też boki dużego kwadratu.

O co chodzi w sudoku?

Zapewne domyślasz się teraz jakie zasady rządzą tą grą. Każde z pól to inna liczba jednocyfrowa, czyli taka w zakresie od jednego do dziewięciu. Liczby nie mogą powtarzać się ani w pionie, ani poziomie, czyli w wierszach, ani kolumnach. Poza tym liczby nie mogą powtarzać się wewnątrz małych kwadratów. Należy wpisywać cyferki tylko wówczas, jeśli mamy pewność, że są pole jest wypełnione poprawnie. Ostateczny wynik to dziewięć dziewięciocyfrowych rzędów, w których nie ma żadnych takich samych pól. Rozwiązanie sudoku to duża sztuka, a same zagadki są podzielone na poziomy trudności zależne od cyfr będących w polach na starcie.

Jak zacząć przygodę z sudoku?

Obecny postęp technologii oferuje sudoku nawet na telefonie lub tablecie. Można dostać również je w każdym kiosku. Aby rozpocząć przygodę z tymi łamigłówkami polecamy zacząć od tych na podstawowym poziomie. Pomogą one zrozumieć mechanizm gry i wdrożyć się w świat liczb. Stopniowo poziom można zwiększać, przez co wzrośnie także nasze doświadczenie.

Czy jesteś gotowy na starcie z liczbami? Pamiętaj, że sudoku to świetne ćwiczenie dla umysłu, które służy osobom w każdym wieku. Rusz głową, znajdź rozwiązania i wykorzystaj zdolności nabyte podczas rozwiązywania sudoku w codziennym życiu.