Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 19, 2019 in Rozrywka |

Tadeusz i Zosia

Tadeusz i Zosia to jedna z najpopularniejszych, o ile nie całkiem najpopularniejsza para damsko-męska w polskiej literaturze. Związek ten powołany do życia został przez najwybitniejszego polskiego poetę, wieszcza z epoki romantyzmu, Adama Mickiewicza. Nasza narodowa epopeja zawiera w sobie wiele ciekawych postaci i opisów relacji, jednak to właśnie znajomość dwójki bohaterów przedstawiających młode pokolenie przyciąga największą uwagę czytelnika, nawet jeśli nie jest on specjalnym miłośnikiem literatury. Relacja ta to prawdziwy kanon, prawdziwy symbol miłości od pierwszego wejrzenia.

W swoim “Panu Tadeuszu” Adam Mickiewicz opisał parę zakochanych. Tadeusz, młody szlachcic, bez pamięci zakochuje się w młodszej od siebie Zosi i stara się zdobyć jej serce. Zachowuje się po rycersku, wie że na uznanie dziewczyny musi sobie zasłużyć i jest gotów poświęcić się w walce głównie nie ze względu na wyzwolenie narodu (to z pewnością też, ale nie było to dla niego najważniejsze), ale po to, by zdobyć sobie względy pięknej Zosi. Autor ułożył zdarzenie z troską o szczęśliwe zakończenie. Tadeusz gotów jest zrobić wszystko, liczy na to, że poświęceniem zdobędzie serce dziewczyny. Udaje mu się to. Kiedy powraca z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, nic nie stoi na przeszkodzie, by młodzi połączyli się ślubem. I właśnie w takiej scenerii kończy się akcja epopei.

Trudno wyobrazić sobie historie miłości w polskiej literaturze bez wspomnienia postaci Tadeusza i Zosi . Choć młodego i przystojnego Tadeusza kusiło wiele kobiet, po spotkaniu z Zosią, odkrywa, iż ona jest tajemniczą, uroczą nieznajomą, którą swoim czystym niewinnym sercem może na dobre zmienić jego życie i zakochuje się z wzajemnością w młodziutkiej dziewczynie. Oprócz pięknej historii miłosne Mickiewicz przedstawił też dobrze szlacheckie realia, kiedy w małżeństwie widziano szansę pojednania dwóch zwaśnionych rodów, zaprowadzenia zgody. Warto sięgnąć po ten utwór, by przekonać się o tym, jak w dawnej rzeczywistości ludzie postrzegali miłość. Możemy się od nich wiele nauczyć.