Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 27, 2020 in Rozrywka |

Uroki Morza Karskiego.

Morze Karskie

Stanowi część Oceanu Arktycznego na północ od Syberii. To otwarte morze nazywane również jest Arktycznym Morzem Śródziemnym.
Charakteryzuje je nierzewidywalna pogoda a porównaniu do Morza Barentsa, które otrzymuje stosunkowo ciepłe prądy od Atlantyku, Karskie Morze jest znacznie zimniejsze i pozostaje zamrożone przez ponad dziewięć miesięcy w roku. Z tego względu po mimo czystych plaż w tych rejonach z pewnością nie należy się spodziewać wielu turystów.
Głównym portem nad Morzem Karskim jest Rosyjskie miasto Dikson, w którym zima trwa przez 10 miesięcy w roku. Jest ono także ważnym centrum hydrometeorologicznym.
Liczne wyspy i grupy wysp, które znajdują się na otwartym morzu, wśród nich wyróżnia się Nową Ziemię, Ziemię Północna oraz Ziemię Francszka Józefa.
Zimą morze pokryte jest skorupą lodu a temperatura waha się od -28 do -20 stopni, zaś latem woda ma 1 – 6 stopni Celciusza a taflę wody pokrywa lód pływający.

Działalność człowieka

Karskie Morze to obszar na którym zostało zatopionych bardzo dużo pojemników z radioaktywnymi odpadami, oraz wiele statków i reaktorów atomowych.
W czasach zimnej wojny Rosjanie przeprowadzali tu testy broni atomowej. Wyspy Nowej Ziemi były miejscem przeprowadzania prób podwodnych, naziemnych oraz olbrzymich wybuchów na powierzchni gruntów. Działania te doprowadziły do trwałego skażenia środowiska naturalnego.

Przyroda

Karskie morze to główny akwen życia fok – nerpy obrączkowanej, oraz morsa arktycznego i foki brodatej. Wody morza obfite są w ryby z podrodziny łososiowatych, można napotkać także Białucha arktycznego zwanego Walem Białym należącego do rodziny narwalowatych.
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego regionu stanowi występowanie Niedźwiedzia Polarnego zamieszkującego Arktykę. Zwierzęta te przebywają zarówno na lądzie jak i na lodzie. Miłośnicy zwierząt ostrzegają przed malejącą populacją tego gatunku na skutek ocieplania się klimatu oraz topnienia lodowców.
W związku z działalnością człowieka oraz wykorzystywaniem wizerunku tych morskich ssaków, stały się one zarówno słynne jak i kontrowersyjne. Niektóre przedsiębiorstwa znane na całym świecie użyły ich wizerunku na swoich produktach np. Coca-cola.