Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 23, 2023 in Kuchnia i kulinaria |

Jak powstają piwa bezalkoholowe?

Piwa bezalkoholowe podbijają rynek. Coraz więcej osób sięga po wersję tradycyjnego trunku pozbawioną „procentów”, która doskonale smakuje i zapewnia uczucie orzeźwienia. Zastanawiasz się, jak powstają piwa bezalkoholowe? Proces ten przypomina produkcję klasycznego piwa, ale różni się od niego kilkoma szczegółami. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Proces produkcji piwa bezalkoholowego

Produkcję tradycyjnego piwa rozpoczyna się od zmielenia słodu jęczmiennego. Powstałą w ten sposób śrutę słodową wsypuje się do kadzi zaciernej, zalewa wodą i podgrzewa. W wyniku zacierania słodu do wody dostają się jego związki enzymatyczne; dochodzi także do rozkładu białek i skrobi. W ten sposób powstaje zacier.

W kolejnym etapie zacier poddaje się filtracji – po sklarowaniu zyskuje on nazwę brzeczki. Przepompowuje się ją do kotła warzelnego, gdzie po dodaniu chmielu odbywa się właściwe warzenie. Trwa ono zwykle kilkadziesiąt minut. Następnie gorącą brzeczkę przepompowuje się do kadzi wirowej w celu sedymentacji odpadów, schładza i fermentuje – drożdże zamieniają cukier w alkohol. Na koniec piwo leżakuje, aby nabrać odpowiedniego smaku i aromatu, po czym się je filtruje i rozlewa do butelek.

Proces produkcji piwa bezalkoholowego nie różni się znacząco od warzenia tradycyjnej wersji tego napoju. Konieczne jest jednak obniżenie zawartości alkoholu w gotowym trunku. Producent piwa bezalkoholowego może zastosować w tym celu jedną z trzech metod:

  • przerwanie fermentacji w ściśle określonym momencie, co nie dopuszcza do wytworzenia się alkoholu;
  • zastosowanie specjalnych drożdży, które reagują i oddają wszystkie walory smakowe piwa poza alkoholem;
  • dealkoholizację gotowego piwa w sposób mechaniczny.

Dzięki takim metodom produkcji piwo bezalkoholowe, które warzy między innymi browar regionalny Pilsvar z Grybowa, zawiera wszystkie pozostałe związki, które występują w jego tradycyjnym, alkoholowym odpowiedniku, oraz zachowuje charakterystyczny dla niego smak.

Piwo bezalkoholowe a radler

Pochylając się nad tematem produkcji piwa bezalkoholowego, warto wspomnieć o różnicy między tym napojem a radlerem. Trunki te różnią się zarówno zawartością alkoholu, jak i procesem produkcji. Radler jest połączeniem jasnego piwa i lemoniady, zwykle cytrusowej, lub innego napoju bezalkoholowego. Powstaje poprzez ich wymieszanie. Proporcje składników wynoszą zwykle 60% jasnego piwa i 40% napoju bezalkoholowego. Radler zawiera zwykle od 2 do 3,5% alkoholu. W związku z tym nie można go uznać za piwo bezalkoholowe, w którym maksymalna zawartość alkoholu wynosi 0,5%.