Jak wypożyczyć kontener na odpady budowlane i poremontowe?
Planujesz remont lub budowę, ale nie wiesz co zrobić z odpadami? Zamów kontener!
Z budową lub remontem zawsze wiąże się spory bałagan. Opakowania po materiałach budowlanych nie stanowią trudności o ile są wytworzone z plastiku lub papieru, jednak problem pojawia się, kiedy mamy do czynienia z gruzem. Gruz jest odpadem, którego nie można wyrzucić do zwykłego śmietnika, ponieważ może zawierać niebezpieczne resztki substancji chemicznych, używanych podczas prac remontowo-budowlanych, a także materiały inne niż beton i ceramika, takie jak fragmenty prętów zbrojeniowych. Podlega recyklingowi i nie wolno go składować bez specjalnego pozwolenia przez dłuższy okres pod groźbą kary finansowej. Jest też ciężki i problematyczny w transporcie, wygląda nieestetycznie, ale przy dużych inwestycjach nie sposób uniknąć jego obecności. Co zatem robić z tak specyficznym materiałem?
Wybór kontenera. Od czego zacząć?
Przy wyborze kontenera, który posłuży nam do składowania i późniejszego przewozu gruzu, należy zastanowić się nad jego rozmiarem. Jeżeli prowadzamy większą inwestycję, budowę dużego obiektu lub rozbiórkę, rozglądamy się za kontenerem o jak największej objętości. Do remontu mieszkania bądź domu może nam wystarczyć mniejszy. Pojemność kontenerów zaczyna się już od jednego metra sześciennego. Największe liczyć mogą nawet dwadzieścia metrów sześciennych. Ceny wypożyczenia kontenera uzależnione są od jego wielkości. Przykładowo najtańsze kontenery na gruz Warszawa cenowo oscylują wokół 200 zł. Dostosowanie wymiaru kontenera do swoich potrzeb jest o tyle ważne, że poza ceną za kontener, może być też niezbędne uiszczenie opłaty za postawienie kontenera na terenie miasta lub gminy, na przykład na drodze, chodniku, czy nawet sąsiedniej posesji. Płatność zazwyczaj obowiązuje za metr kwadratowy wykorzystanej powierzchni, więc im kontener jest większy, tym kwota będzie wzrastać. Jeżeli natomiast będziemy starali się nieco oszczędzić i wynajmiemy mniejszy kontener, może się okazać, że ten jest niewystarczający i konieczne będzie domówienie drugiego kontenera, co za tym idzie nasze koszty za wynajem i użytkowanie terenu się podwoją.
Wybraliśmy odpowiednią pojemność kontenera. Co robimy dalej?
Wiemy już jakiej pojemności kontener jest nam potrzebny. Dodaliśmy niezbędny margines błędu i zaczynamy rozglądać się za firmą, której powierzymy zadanie dostarczenia nam kontenera pod wskazany adres. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim zamówimy kontener od konkretnej firmy? Automatycznie na myśl nasuwa się cena. W dobie Internetu w prostu sposób znajdziemy zleceniobiorcę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład „Najtańsze kontenery na gruz Warszawa” i już możemy przebierać w ofertach. Konkurencja na rynku jest spora, ale z pewnością uda nam się w końcu wyłonić swojego faworyta. Teraz należy skontaktować się z firmą w celu złożenia zlecenia. Można to zrobić osobiście, w biurze firmy, lub telefonicznie umówić się na konkretny termin dostawy. Niektóre firmy oferują w wachlarzu usług dostawę „na już” – jest to opcja, która może uratować naszą sytuację, gdy z jakiegoś powodu zapomnieliśmy zamówić kontener z wyprzedzeniem, lub firma z którą wcześniej zawarliśmy umowę, nie wywiązała się z obowiązku. Taka usługa premium jest zazwyczaj dodatkowo płatna. W wielu przypadkach kontener można także w wygodny sposób zamówić online, bez kontaktu telefonicznego czy osobistego. Jak w wielu branżach bywa, przy większych zamówieniach lub długoterminowych współpracach można wynegocjować rabaty. Wtedy nasze najtańsze kontenery na gruz Warszawa mogą okazać się jeszcze tańsze niż przewidywał cennik.
Dostawa i odbiór kontenerów.
Kiedy już jesteśmy umówieni z wybraną przez nas firmą, pozostaje nam poczekać na realizację dostawy. Na ustaloną wcześniej godzinę pod wskazanym adresem stawi się pracownik w przystosowanym do przewozu kontenerów aucie. Ustawi kontener w wyznaczonym miejscu. Jeśli umawialiśmy się z firmą na wynajem kontenera na określony czas, to po upływie tego okresu pracownik zjawi się, żeby odebrać od nas pełny kontener i wywieźć jego zawartość. Jeżeli nie wyrobiliśmy się w danym terminie i chcielibyśmy zatrzymać kontener na placu budowy jeszcze przez kilka dni, jest to możliwe po wcześniejszym ustaleniu warunków takiego przedłużenia z firmą, która nam go wypożyczyła. Pamiętajmy, że prawidłowe składowanie i recykling surowców pozwoli nam nie tylko uniknąć obciążających kar finansowych za niedopatrzenia, ale także pomoże nam utrzymać porządek i zadbać o kondycję naszej planety.
Najnowsze komentarze