Co warto wiedzieć produkcji kiełbas?
Produkcja kiełbas na skalę masową nieco różni się od domowego wytwarzania wyrobów wędliniarskich. Do samodzielnie przygotowywanych produktów nie dodajemy różnego rodzaju polepszaczy, konserwantów czy wypełniaczy, dzięki czemu wiemy, co jemy. Z uwagi na rosnącą świadomość konsumentów, wiele osób rozważa rozpoczęcie domowej produkcji kiełbas. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.
Z czego wykonuje się kiełbasy?
Jeżeli chcemy samodzielnie zacząć produkować kiełbasy, wówczas musimy zaopatrzyć się w niezbędne półprodukty. Podstawą każdego wyrobu wędliniarskiego jest oczywiście dobre jakościowo mięso. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na drobiowe, wieprzowe, wołowe lub inne. Największą popularnością cieszą się jednak kiełbasy wieprzowe, a także drobiowe. Do gotowej masy dodaje się przyprawy, a także sól peklowaną.
Dobór poszczególnych przypraw również zależy od naszych preferencji, jednak najczęściej stosowana jest bazylia, oregano, czosnek, rozmaryn, tymianek i papryka. Niezbędne do przygotowania kiełbasy będą też jelita wieprzowe, czyli cieniutkie osłonki, w których umieszcza się masę. Dzięki nim kiełbasa zyskuje nie tylko pożądany kształt, ale również łatwiej jest nam wykonać kolejne procesy, czyli peklowania, wędzenia lub parzenia.
Jakie sprzęty są potrzebne do produkcji kiełbasy?
Produkcja kiełbas wymaga posiadania pewnych sprzętów. Przede wszystkim, aby móc zmielić mięso, będziemy potrzebowali maszynki do mielenia mięsa. Możemy postawić na model ręczny lub zasilany elektrycznie. Do maszynek do mięsa często dołączane są specjalne nakładki do napełniania jelit wieprzowych. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednimi finansami i chcemy nieco bardziej profesjonalnie podejść do tematu produkcji kiełbasy, możemy zainwestować w napełniarkę. Potrzebna nam będzie również waga, ostry nóż, deska do krojenia i termometr.
W zależności od metody produkcji kiełbasy może nam być potrzebny szynkowar lub wędzarnia. To pierwsze urządzenie jest znacznie tańsze i nie wymaga wygospodarowania sporej ilości miejsca. Fani wędzonych kiełbas mogą postawić na wędzarnię opalaną drewnem. Takie obiekty zazwyczaj stawiane są obok domów jednorodzinnych. W budynku wielorodzinnym z kolei możemy wykorzystać elektryczną wędzarnię.
Jak samodzielnie wykonać kiełbasę w domu?
Żeby wykonać samodzielnie kiełbasę w domu, należy dysponować wcześniej wymienionymi sprzętami, a także półproduktami. Najprostszy przepis na kiełbasę wieprzową to ten, w którym 50% masy stanowi mięso wieprzowe, 30% słonina, a 20% woda. Wszystkie te półprodukty należy zmielić, a następnie dodać do nich sól peklowaną i przyprawy i zostawić na 24 godziny. Po tym czasie należy wypełnić taką masą jelita wieprzowe i poddać wybranej obróbce, czyli parzeniu lub wędzeniu kiełbasy.
Najnowsze komentarze